• Google Chrome Materyal Tasarıma Geçti

Google Chrome Materyal Tasarıma Geçti

Dünya ve ülkemiz üzerinde en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome Materyal Tasarıma Geçti. Yakın sürede gelen bu güncellemede tasarımlar göze daha hoş,daha ince,daha modern ve daha sade şekilde dizayn edilmiş. Bilindiği üzere birçok platform bu yeni tasarıma geçiş yapabilmek için çalışmalarını yürütmekteydi. Facebook gibi üst düzey sosyal medya platformları bile bu tasarıma geçiş için tam anlamıyla sunmasa da çeşitli işlevlerini bu dizayna sokmuş ve belli bölgelerini yayımlamıştı.

Şimdi sizlerin materyal tasarımın neden bu kadar göze hitap ettiğinden bahsetmeden geçemem. Sayfa üzerinde bulunan yazıların, kutuların ve diğer işlevsel ögelerin birbiri içindeki uyumunu sağlayan, daha hızlı bir performans almanızı sağlayan, yazı fontlarının daha belirgin gözükmesini sağlayan, ikonların da daha uyumlu olmasını sağlamaktadır.

Google’ın video platformu Youtube ise masaüstünde tam anlamıyla materyal tasarıma geçemese de mobil cihazlarda ki  güncellemelerinden anlıyoruz ki youtube de bu tasarıma hazırlanıyor. Çünkü youtube’nin mobil cihazlarda ki uygulaması materyal olarak dizayn edilmiş.

Şahsi görüşüm olarak materyal tasarım gayet hoş gözüken, yazıların daha göze çarpıcı olmasını sağlayan yapılardır. Diğer tasarımlara göre daha kaliteli bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır. İkonları da sayfada yer kaplamayacak şekilde işlevlerini en iyi şekilde sunmalarına olanak verir.

KAYNAK: Ahmet Onur Solmaz

Yorum Yaz